Weingut Landauer – rodinné vinárstvo – Rust am Neusiedlersee

unnamed

Prvé, zachovalé písomné záznamy o vinárstve Landauer,  evidujú už  z 16. storočia. Ich vinohrady cca 28 ha ,  sa nachádzajú nad mestečkom Rust, pod úpätím pohoria Leita.

Južná orientácia svahov, teplý vánok, z Pannonskej planiny, a blízkosť obrovskej vodnej plochy jazera, vytvára jedinečnú klímu a podmienky na dopestovanie vysokokvalitne suroviny na výrobu špičkových vín. Vinárstvo Landauer patrí medzi TOP vinárstiev  v Rakúsku. Ich vína sú známe v Nemecku, vo Francúzku aj v Japonsku.

Pestované odrody: Rizling vlašský / Welschriesling, Veltlinské zelené / Grüner Veltlíner, Sauvignon blanc, Pinot blanc – noir / Rulandské biele – modré, Gewürtztramíner/ Tramín,  Zweigelt, Cabernet  Sauvignon.

Winzerhaus STUR Hohenfuppersdorf – Weinviertel

image

Rodinné vinárstvo rod Sturovcov, už existuje viac generácií. Tradíciu vo výrobe vysokokvalitných vín zachovali doteraz.  Mierné kopce v oblasti medzi Viedňou a Mikulovom ( vinohradnická oblasť Weinviertel ) dodáva tu dopestovaným vínam sviežosť, mineralitu a veľmi bohatý buket.

Rodinný penzion,  200 ročná pivnica, priamo u vinára,  ponúka príjemné prostredie aj pre náročných návštevníkov. Možnosť využitia i bohatá sieť cyklochodníkov.

Tradičnými odrodami: Welschriesling / Rizling vlašský, Grüner Veltliner / Veltlinské zelené , Chardonnay,  Sauvignon blanc, Zweigelt.

Rodinné vinárstvo TRINGA Szekszárd – Maďarsko

tringa-borpince-szekszard-s

Rodinné vinárstvo TRINGA bolo založené v roku 2001 nad mestom Szekszárd na rozlohe cca 10 ha.

Vinohradnická oblasť Szekszárd je výnimočná na pestovanie červených odrôd ako, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Frankovka modrá, Merlot.

Majiteľ Gaál Antal je zástanca neskorších zberov červených odrôd. S reduktivným spôsobom výroby a následným dozrievaním v dubových sudoch vytvára výnimočne harmonické chuťovo plné vína, charkteristické na odrody a na terroir.

Popri čistých odrových vín obohacuje svoj sortiment s  kupážami ako, Cabernet sauvignon + Cabernet Franc + Merlot, Cab.Sav + Frankovka modrá + Merlot , Cab.Sav. + Merlot.

DULA rodinné vinohradníctvo a vinárstvo

14524333_1119354531486139_5579068108249610087_o

Tradícia zaväzuje, hovorí majiteľ rodinného vinárstva  Dr. Bence Dula. Po reštutúciach sa k rodine navrátilo cca 35 ha vinohradov v egerskej vinohradnickej oblasti. Pán Dula Bence ako profesor vinárstva a pani manželka Tereza Dula profesorka na ochranu viniča s velkou odbornosťou vyrábajú z odrôd Frankovka modrá, Kadarka, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Pinot noir, Syrah ,, tie najlepšie čo sa  z tejto oblasti urodí.

Ich Egri Bikavér či Terézia Cabernet, Kékfrankos,  patria medzi najlepšie.

MÖRK – rodinné vinárstvo, Balatonakali, Maďarsko

pince 801tol

András Mörk, mladý vinár zanechal za sebou rušný život velkomesta, a nasťahoval sa na malebné miesto nad Balatonom. Výmera ich vinohradov je cca 5 ha. Vinár spája tradíciu s novými metódami výroby a vytvára tak jedinečné chute dané oblasťou – terroirom. Zameriava sa na pestovanie tradičných odrôd Balatonfüred – Csopakskej vinohradnickej oblasti.  Rizling Vlašský je jeho nosnou odrodou, z toho vytvára jedinečné variacie. Nie sú mu cidzie ani, Chardonnay, Sauvignon blanc, Cserszegi füszeres. Jeho Cabernet Sauvignon, či Cabernet Franc očaria nejedného labužníka.

Je jeden z 28 vinárov v roku 2018, ktorý získal emblému BalatonBor.

Ludvik Žofiak - rodinné vinárstvo z Modry

unnamed

Založené v roku 1989 pánom Ing. Ludvikom Žofiakom a synom. Obhospodarujú 10 ha vinohradov na juhovýchodných svahoch Malých Karpát. Orientujú sa na výrobu neskorých zberov, výberov z hrozna, a podľa ročníka aj na ľadové a slamové vína. “V našej oblasti sa darí predovšetkým bielym odrodá ako, Veltlinské zelené, Rizling vlašský, Rulandské bielé, Rizling rýnský, Rulandské bielé, Pesecká leánka” – hovorí majiteľ Ľudvik Žofiak.

Ich vína získali nejedno vysoké ocenenie na domácich i zahraničných súťažiach, ako Šampion v Národnom salóne vín SR, zlaté medaily Lyon, sú zaradené v prestížnom zozname 1000 najlepších vín sveta Vins du Monde.

Rodinné vinárstvo Víno Kmeťo – Modra

unnamed-1

Vinárstvo rodinného charakteru, ich vína v plnej miere odzrkadľujú všetko dobré, čo tento región ponúka svedomitým vinárom.

Korenistý Hibernal, Rizling vlašský či Rizling rýnsky sú toho príkladom. Zaujímavosťou sú slovenské červené novošľachtence ako Dunaj, Hron a Torysa.

Neváhajte, stojí to za to ochutnať!

Parkan Granum Terroir

pince_1

Spolok rodinných vinárstiev z Kamenice nad Hronom, Mužle a Salky.  Sú to vinárstvo Geöczeöl, vinárstvo H&V, vinárstvo Burdavin.

Pri výrobe vína sa držia prírodnej línie: neskoré zbery,  spontánne kvasenie, nízke dávky siričitanov, dlhé dozrievanie na jemných kaloch v drevených sudoch, kupáže …

Vlastná skúsenosť: ich vína pijú aj ľudia alergickí na histamin!!!

Víno HACAJ – Pezinok

hacaj-1

Firma HACAJ obrába v súčasnosti približne 4 ha vinohradov. Špecialitou firmy sú sekty vyrobené klasickou metódou druhotného kvasenia priamo vo fľašiach. Firma HACAJ je na slovenskom trhu výnimočná aj výrobou „ pestovateľských sektov,  čo je najvyššia kategória medzi sektami  To je výroba,  ktorej podmienkou je: dopestovanie vlastného hrozna, spracovanie a výroba vlastného vína, a „ šampanizácia „ pod jednou strechou.

Vína sú dostupné výlučne vo  vybraných vinotékách, alebo priamo u výrobcu.

ANDORA – rodinné vinárstvo v Modranoch

slide3

Mladé, perspektivne rýchlo sa rozvíjajúce rodinné vinárstvo. Svoje vinohrady vo výmere cca 6 ha vysadili na úpätí vápencového kopca Chrbát, nad dedinou. Oblasť je súčasťou Južnoslovenskej vinohradnickej oblasti, ktorá svojou polohou, podložím a klímou dáva pestovateľovi veľkú šancu na výrobu tých najkvalitnejších vín na celom Slovensku. Odrodami Veltlinské zelené, Moravský muškát, Rizling vlašský, Frankovka modrá, Dunaj pokračujú v tradíciách dávnych čias, vo výrobe vína.

Rodinné vinárstvo Baláž – Dolní Dunajovice

Pálava

Vinohradnícka dedina pod Pálavou. Už aj na pohľad krásny, kultúrny kraj. Ich produkcia je cca 40 tis fliaš ročne. Zameriavajú sa na špičkovú kvalitu vín, historicky osvedčené odrody ako Rizling vlašský, Rulandské biele, Rizling rýnsky. Rulandské modré, Frankovka. Ich vína sú typické, originálne, ktoré vo svojom charakteru a senzorickom prejave, odzrkadľujú svoj  pôvod a jedinečnosť, danú oblasťou a rukopisom samotného vinára.

Rodinné vinárstvo Fuzgrunty - Bulhary

84354381_619710915486051_8293264940119097344_n

Nachádza sa v malebnej dedinke Bulhary medzi  Lednicko – Valtickým  areálom a vrchmi Pálavy.

Ich motto: “Prvý nebudem, druhý byť nechcem. Som Fuzgrunt.” Hovorí za seba. S výnimočnou precíznosťou a pokorou vyrábajú vína špičkových kvalít. Kto ich raz ochutná, rád sa k nim vráti.

Odrody: Pálava, Veltlinské zelené, Rizling vlašský, Malverina ( na Slovensku nepoznaná ), Pinot gris, Müller Thurgau, Zweigelt, Dornfelder, Merlot. Všetko z vlastných vinohradov.

Somlói Apátsági Pince

b_3384

Malé rodinné vinárstvo Somlói Apátsági Pince hospodári na výmere 3 ha na južnom svahu kopca Somló.

História vinárstva siahá až do 18. storočia. V tom období pannonhalmské benediktinské opátstvo zakúpilo vinohrady a pivnice. Pôvodný majitelia pozemkov boli viedenskí mešťania.

Čadičový podklad vulkanického pôvodu dáva vínam pestovaným ako Furmint, Hárslevelű ( Lipovina ), Juhfark, Olaszrizling ( Vlašský rizling ), jedinečnú minerálnu plnosť v chuti.

Vína vyrábajú šetrenou metódou s využívaním minimálného množstva síry,  ktoré zrejú v dubových sudoch.

Kto je labužníkom, určite si pochutí!